С водосвет и символична първа копка започнаха строителните дейности по проект за закриване и рекултивация на част от Регионално депо за неопасни отпадъци в община Гоце Делчев, което обслужва три общини – Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово.

Рекултивацията ще се извърши в два етапа – технически и биологичен. Техническият етап включва строително-монтажни работи - изграждане на уплътнителни и изолационни слоеве, газови и дренажни системи, геомембрана, хумусен слой, както и система за събиране, отвеждане и пречистване на водата. Целта е намаляване на риска от проникване на води през отпадъците, тяхното разнасяне и образуване на вредни газове.

След успешното приключване на този етап ще започне биологичната рекултивация, при която теренът ще бъде озеленен с характерни за региона тревни, храстови и дървесни видове. Това ще възстанови екологичния баланс на територията, допълни той.

Проектът включва и дългосрочен мониторинг за срок от 30 години след приключване на рекултивацията, с проследяване на състоянието на въздуха, почвата и водите. Така ще се гарантира устойчивостта на предприетите екологични мерки.

Спрете да изхвърляте отпадъци в реките, деретата, покрай пътищата. Те трябва да бъдат депонирани на регламентирани места. С този призив кметът на Община Гоце Делчев Владимир Москов се обърна към гражданите от трите общини, информира БТА.

„Хората трябва да разберат, че е крайно време да се научат да изхвърлят отпадъците си само на регламентираните за това места. Изключително важно е да се изхвърлят отпадъците и разделно, тъй като нашето Депо разполага с такава инсталация. Това улеснява процеса по тяхната преработка, удължава живота на депото и допринася за чистотата на околната среда“, каза още Владимир Москов.

По думите му колкото по-отговорно подхождат гражданите към изхвърлянето на отпадъците от домакинствата, толкова по- ниска цена ще се заплаща за услугата. От следващата година, в община Гоце Делчев ще се премине към съвсем нов начин на отчитане на таксата смет за всяко домакинство – размерът ще се определя на базата на изхвърления отпадък.

Кметът изрази надежда, че с изпълнението на текущия проект и с активното партньорство между трите общини ще се създаде устойчив модел за управление на отпадъците, но успехът зависи и от гражданската съвест.

Ако искаме да живеем в чиста и безопасна среда, трябва да променим навиците си. Депото е мястото за отпадъци – не природата, каза още Владимир Москов.