


Разделното събиране е ключът към по-ниска такса смет при въвеждане на новия принцип „замърсителят плаща“. Това каза в интервю за БТА председателят на Общинския съвет в Казанлък Николай Златанов, който е член на Постоянната комисия за стратегическо развитие на местното самоуправление при Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Той е и лектор по темата за новия принцип в Обучителната платформа за общински съветници на сдружението.
На 17 декември 2025 г. Народното събрание прие на второ гласуване в зала преходни и заключителни разпоредби към Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Промените са приети чрез т.нар. „удължителен закон“ – Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2026 г., до приемането на Закона за държавния бюджет на Р. България за 2026 г., Закона за бюджета на ДОО за 2026 г. и Закона за бюджета на НЗОК за 2026 г. (сигнатура 51-502-01-77/15.12.2025 г.).
Страница 2 от 10