


Одобрен е проект на Община Тервел за изграждане на система за разделно събиране и компостиране на биоразградими отпадъци. Проектът се финансира от Програма „Околна среда“ и включва дейности за изграждане на система за разделно събиране и компостиране на биоразградими отпадъци. На компостиране подлежат градински отпадъци, като листа, отпадъци от плодове и зеленчуци, както и от цели растения, дървесни отпадъци, хартия, картон, хранителни отпадъци.
Община Поморие започна проект, който въвежда нова система за събиране на битови отпадъци на принципа "плащаш, колкото изхвърляш". Тестовият район на проекта обхваща само квартал "Свобода". Домакинствата там вече получиха 40-литрови чували за събиране на отпадъци, снабдени с индивидуален етикет, даващ информация за конкретното домакинство, което ги изхвърля. Веднъж седмично чувалите се изнасят пред вратата на входа, откъдето специализирани автомобили, снабдени с четци, ги събират и в реално време предоставят информация за броя изхвърлени чували от всяко домакинство.
Като част от изпълнението на проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, реализиран с финансовата подкрепа на Програма „Околна среда 2021 – 2027“, предоставяме на общините възможностза експертна подкрепа при реформирането на системите за управление на битови отпадъци.
В рамките на Проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България“, финансиран от Програма „Околна среда“ 2021–2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие, по Договор № BG16FFPR002-2.001-0001-C01, бяха разработени примерни модели за управление на битовите отпадъци.
Квартал „Надежда 1“ става първият в София, където сметосъбирането ще се осъществява изцяло чрез затворени и контролирани „зелени острови“. На 2 юли, бяха въведени в експлоатация шест нови съоръжения, а до края на месеца още 24 ще бъдат достъпни за жителите на квартала. По този начин новата система за сметосъбиране ще обхване всички над 6000 домакинства в „Надежда 1“.
Община Гоце Делчев представи новия модел за управление на битовите отпадъци, изграден върху принципа "плащаш, колкото изхвърляш“, който трябва да бъде въведен от 2026 г. На пресконференция в залата на Общинския съвет кметът Владимир Москов заяви, че общината е сред първите в страната, които работят активно и вече са подготвени за въвеждането на тази задължителна европейска практика от следващата година.
Страница 6 от 10